Представници Управе за дуван учествовали су у Београду на 64. састанку Радне групе за анализу препарата за заштиту биља асоцијације CORESTA, први пут одржаном у Србији у периоду од 23. до 25. јула 2025. године, у организацији Japan Tobacco International (JTI).
О регулативи у области производње дувана, лиценцирања и контроле, као и стању на тржишту првог дана конференције говориле су Јелица Ћировић, помоћница директора Управе за дуван, и Сања Бабић, начелница Одељења за аналитичке послове.
Представнице Управе за дуван су истакле да је тржиште дувана и дуванских производа у Србији стабилно и контролисано. Објасниле су да дуванска производња функционише кроз строго лиценциран систем, у којем учествују правна лица, од произвођача до прерађивача, као и физича лица-фармери, који производе дуван у кооперацији са правним лицима, уз константну административну и тржишну контролу. Захваљујући оваквом моделу, дувански сектор има и снажан финансијски значај: данас учествује са 34% у укупним приходима од акциза, док се додатних 3 милиона евра годишње слива у буџет кроз административне таксе и регистрационе накнаде.
Иза ових резултата стоје и конкретни показатељи раста. Наиме, у 2025, број регистрованих произвођача порастао је на 941, док су површине под дуваном достигле 5.019 хектара. Доминантна сорта остаје Вирџинија, са чак 98% укупне производње. Од укупне производње дувана у листу, 25 % се извози као сиров дуван, док се 75% дувана у листу даље обрађује и као такав извози.
У оквиру другог дана конференције, представници Управе за дуван су са учесницима конференције посетили газдинства у Кузмину и Бингули. Током обиласка плантажа дувана, модерних сушара и складишта, гости су имали прилику да се упознају са стандардима одрживе производње.
Више од 50 стручњака из 20 земаља света дошло је на међународну научну конференцију CORESTA посвећену безбедној и одрживој употреби средстава за заштиту биља у дуванској производњи.